Písal sa január roku 2009.........

Slovensko je ukážkový príklad zahrávania si s bezpečnosťou štátu, ktoré je závislé dovážať 100 percent ropy, zemného plynu a uránu z jednej krajiny a jednou cestou.
     Aktuálna kríza ukázala, že bez „zlých“zahraničných akcionárov je v čase krízy Slovensko zraniteľnejšie. Obe strany sa však doteraz zaoberajú žabomyšími spormi o väčšie svaly pred verejnosťou v podobe cenových návrhov a ich následného odmietania. Pozitívne je spoločné ťahanie za jeden koniec povrazu aspoň v krízových situáciách. Paradoxne je plynová kríza doteraz najväčším promotérom obnoviteľných zdrojov na Slovensku. Dúfam, že konečne nastal čas, keď sa domácim zdrojom začne pripisovať význam, ktorý si pre svoj potenciál už dávno zaslúžili. Slovensko je krajina bohatá na geotermálne zdroje, ktoré možno využiť na vykurovanie. Je taktiež zbytočné ťahať plyn z polostrova Jamal do Brezna, keď v okolí majú dostatok palivového dreva na kúrenie. Znalí veci to nazývajú biomasa a skutočne Tí, ktorí predbehli našu dobu a postavili teplárne s možnosťou spaľovania drevnej štiepky a iného drevného odpadu sa v kútiku duše v tejto situácii mohli len usmievať.
     Tí ktorí vlastnia rodinné domy, hotely, penzióny a iné ubytovacie zariadenia a chcú byť aspoň trochu nezávislejší od týchto energetických výkyvov mali by sa zamyslieť a prehodnotiť aj iné alternatívy kúrenia, ako je napríklad nevyčerpateľný zdroj svetla a tepla. Slnko je energetickým zdrojom budúcnosti, ktorý je aspoň „zatiaľ“ zadarmo. Slnko v našich podmienkach svieti cca 260 dní v roku a pri vhodne navrhnutom solárnom systéme s adekvátnym pomerom objemu zohrievanej kvapaliny s počtom slnečných kolektorov na počet ľudí mi môže zabezpečiť teplú vodu v čase od apríla do konca septembra len zo slnka. Pol roka teplá voda len zo slnka znamená nie len úsporu energetickú, ale bezpochyby aj ekologickú so zabezpečením určitej cenovej stability dodávok tepla a v konečnom dôsledku odborne namontovaný solárny systém predĺži životnosť celého systému kúrenia.
 
Jeden pilier nestačí,
Jeden zdroj nestačí,
Jeden dodávateľ nestačí, .......................................aj keď je to najväčšia krajina sveta?

Buďte nezávislejší a stavte na slnko..............